יד ממלאת טופס של תכונות אופי

מרכז הערכה לפנייך  קח נשימה עמוקה והכן את עצמך:

מרכז הערכה, הוא סיטואציה לא פשוטה בכלל. מחד, מדובר באמצעי מיון של המעסיק ולכן חייבים לעבור אותו, ומאידך, אין מדובר בסיטואציה טבעית. בשל השימוש במגוון שיטות מיון מרכזי ההערכה נחשבים לכלי המיון בעלי יכולת הניבוי מהגבוהות ביותר (שטראובר,2002). מרכז הערכה מאפשר בחינה של מגוון כישורים שונים ועל כן לדוגמא, כיוון שהפרט במגזר השלישי נוטה לעבוד במספר תפקידים בו זמנית, ארגונים חברתיים ועמותות במגזר השלישי מרבות להיעזר במרכז ההערכה בשל ריבוי ומגוון הכישורים שנדרשים מהעובד במגזר זה.

 אז איך שורדים מרכז הערכה, ואפילו מצליחים בו?

אנחנו נסייע לכם במספר טיפים שאספנו..

קמתם בבוקר. התייחסו ליום זה כאילו את הולכים לראיון עבודה לכל דבר, זהו שלב נוסף בתהליך המיון ולכן, הגיעו בלבוש ייצוגי (לא מוגזם), הקפידו על לבוש סולידי לא צעקני ולא חשוף, הסירו את משקפי השמש, זרקו את המסטיק לפח, נשמו עמוק ו.. אמצו גישה חיובית. לרוב מרכזי הערכה נערכים בשעות הבוקר ועשויים לקחת מספר שעות, קחו עימכם שתייה ואוכל על מנת לעבור את היום בצורה תקינה. הגעתם ליעד.. נכנסתם למרכז ופגשתם בפקידה – בשלב זה חשוב לציין כי בכל שלב במהלך היום אתם נבחנים, הימנעו משימוש בבוטות או בשפה שאינה תואמת את המעמד וכן מאמרות המבטאות מירמור כלפיי המרכז. שדרו חיוביות ומוטיבציה. גם אם מרכז ההערכה נתפס בעינכם כמיותר או לא רלוונטי – הרי שאין טעם שתגלו ביקורתיות, שכן זוהי בחירתו של המעסיק לבחינת המועמדים לתפקיד, והוא אינו רוצה לראות כבר בשלב ראשוני זה בהיכרותכם שאתם מוצאים את רעיונותיו מטופשים או להיתפס כטיפוסים מתלוננים.

מהלך היום או, "מה צפוי לי?": מרכז ההערכה כולל מספר שלבים עליהם נפרט כעת. סדר השלבים אינו קבוע ויכול להשתנות ממרכז למרכז. בנוסף, לא כל מרכזי ההערכה מכילים את כלל השלבים ולכן בחרנו עבורכם את השלבים השכיחים המאפיינים מרכזי הערכה רבים.

מבחן כישורים: מבחן הכישורים מתבצע ברובו על מחשב, המבחן מתבצע ביחידים ללא כל חומר עזר (מלבד דף טיוטה שמוחזר לצוות בסוף הבחינה). מבחן הכישורים כולל מבחנים כגון: אוצר מילים, סדרות, פעולות חשבון שונות, הבנת הוראות, מבחני צורות וכן מספר מבחני אישיות. מטרת מבחנים אלה הינה לבחון יכולות אישיות כגון מהירות, דיוק, כושר חשבוני, הבנת הוראות וכו'. (ניתן לקבל מידע מורחב על שלב זה במאמר המסביר על מבחני כישורים). אז מה חשוב לך לדעת?

  1. 1.מרכז ההערכה מכיל מועמדים הנבחנים לתפקידים שונים ועל כן, גם התכנים בתוך המבחן לא יהיו זהים בין נבדק למשנהו. מכאן שאין סיבה להילחץ אם מועמד לידך מסיים מוקדם ממך את המבחן.
  2. 2.בבחינה נספרות רק התשובות הנכונות ועל כן, אם אינך יודע את התשובה, אל תנחש.
  3. 3.עבוד מסודר, כתוב לך את מספר שאלות לחזור אליהן באם יישאר לך זמן והקפד על קריאת ההוראות עד שהן ברורות לך. למרות שהמבחן הוא על זמן, איכות התשובות חשובה מהכמות.

דינאמיקה קבוצתית :

הצגה עצמית - בשלב זה המועמדים מתחלקים לקבוצות של עד 10 חברים בקבוצה. את הדינאמיקה הקבוצתית פותחים בהצגה עצמית של כל אחד מהמשתתפים. רבים מהמועמדים מעידים על עצמם כביישנים וכי הם לא במיטבם מול קבוצה, עשה את המיטב והתגבר על הפחדים, כל הנוכחים נמצאים באותו מצב, מתרגשים, מבוישים ולחוצים! שים לב כי זאת ההזדמנות שלך לשווק את עצמך ולכן כדאי ורצוי להיערך מראש. ספרו על עצמכם בקצרה, באופן ממוקד והימנעו ממידע שאינו רלוונטי (נבדקת הבחנה בין עיקר לתפל). הסבירו מדוע אתם מתאימים לתפקיד זה והפגינו מוטיבציה. לדוגמא, במידה והינכם מעוניינים לעבוד בארגון חברתי, ספרו על מעורבותכם בפעילויות חברתיות, בעבודה עם אוכלוסיות חלשות ובתקופת התנדבות (באם יש לכם כזאת). השתדלו לא להיות ראשונים/ אחרונים בסבב ההצגה (באם זה אפשרי) על מנת שלא תתפסו דומיננטיים "מידי" מחד ולא כנחבאים אל הכלים מאידך.

דיון - בחלק זה נבחנת היכולת שלך לעבוד בצוות ועל כן ייתכנו משימות שונות אשר במהלכן יתנהל דיון בנוגע לסוגיה כלשהי (סדר עדיפויות של משימות בתפקיד מסוים, טיסה לירח וכו') במשימות אלו אתם נדרשים תחילה לדרג בעצמכם ולאחר מכן תצטרכו להגיע להחלטה קבוצתית המקובלת על כולם בזמן מוגבל (טוני, 2011).      שימו לב, הדגש במשימה זאת הוא אינו ההגעה להחלטה המשותפת, אלא בחינת המקום שלכם בדיון הקבוצתי. ישנה חשיבות רבה ל"איך" ולא רק ל"מה", כלומר, לאופן בו אתם מביעים את עמדותיכם, ולא רק לתוכן הדברים עצמו. למשל, זה בסדר להביע עמדה שונה משל אדם אחר בקבוצה, ולעתים אף נחוץ ונבון, אולם האופן בו אתם עושים זאת הינו משמעותי ביותר. שמרו על הקשבה לחברי הצוות ואל תשתלטו יתר על המידה. שימו לב לתנועות הידיים שלכם ולמימיקה של הבעות פניכם. הימנעו מהבעת זלזול, תוקפנות, חוסר סבלנות וביקורתיות כלפי אחרים. לא מספיק שתתנדבו לקחת זמנים ולהתריע כשהזמן המוקצב קרוב לסיום. תרמו גם לתוכנו של הדיון - שתפו בעמדותיכם, גלו יצירתיות, הראו חשיבה אחרת, הציעו הצעות פרקטיות ויעילות לפתרון.

סימולציה -

בחלק זה יתבצעו משחקי תפקידים בהם המועמד יתבקש להתמודד עם סיטואציות מורכבות המוצבות בפניו. בחלק זה נבחנות תכונות המועמד ויכולת ההתמודדות שלו עם קונפליקטים במצבי לחץ. לדוג' ייתכן כי נבחנת התאמתו של מועמד לעמותה במגזר השלישי ועל כן הסימולציה תדמה קונפליקט הבוחן את אופן ההתמודדות שלו במתן שירות ללקוח ואת יחסי האנוש שהוא מפגין תוך כדי. ניתן יהיה גם לבחון דרך סדר העדיפויות ודרכי הפתרון המוצעים, תואמים את ערכי העמותה אליה הוא נבחן. חשוב להפגין חשיבה יצירתית "מחוץ לקופסה", גמישות מחשבתית, יכולת התמודדות, שירותיות ויחסי אנוש גבוהים, יכולת שכנוע, להקפיד על שפה תקינה ולהימנע משימוש בסלנג. עליך לעשות מאמץ ולהוכיח שיש בך את הפוטנציאל, לבוחנים אין ראיית רנטגן ועל כן, עלייך להפגין איכויות ומוטיבציה גבוהה!

לסיכום, בואו ננסה לשים את הדברים בפרופורציות המתאימות – אם כבר זומנתם למרכז הערכה סימן שיש מישהו שרוצה לראותכם ולכן זוהי מבחינתכם "הרמה להנחתה" ולא להיפך! לכן הגישה הנכונה היא לבוא חיוביים ואופטימיים. מעבר לכך, זכרו שאף אחד לא נהנה מהסיטואציה (גם אם יש כאלה שמיטיבים להסתיר זאת) – "כולם באותה הסירה", ולכן, לא נותר אלא לעשות את המקסימום בכדי לעבור את מרכז ההערכה בהצלחה. תנשמו עמוק, זכרו מי אתם ומה אתם שווים. זו הבטחה: החיים ימשיכו גם אחרי מרכז ההערכה.                                                  

אז כל שנותר הוא לאחל לך שיעבור בקלות ובהצלחה!

טוני, ג. (2011). אוגדן ההדרכה הגדול : 600 תרגילים שזורים ב 30 שנות ניסיון, קודה, הרצליה.

שטראובר, י. (2002). דרושים: תהליכי גיוס ומיון של עובדים בארגונים בישראל, אחיאסף בע"מ.

טלפון:03-3730090/1/2  |    office@mitam-hr.org  |

Menu