אישה עומדת ומסבירה בתנועות ידיים תהליך

דיבור נכון בשפת הגוף

למד כיצד הגוף שלך יכול לסייע לך

בגופנו קיימת יותר תבונה מאשר בדברי החוכמה המבריקים ביותר" (ניטשה).

עד כה עסקנו בהכנה לראיון, באיסוף מידע על הארגון עצמו, על המראיין ועל התכנים המילוליים בהם נשתמש במהלכו אבל, מחקרים מראים כי 93% מהגורמים המשפיעים בארבע הדקות הראשונות של הריאיון הם 7% המסר המילולי והדיבור, 38% טון הדיבור, קצב, מבטא, אינטונציה וכו' וכ- 55% הם תנועות הגוף (וונגרייט,1988). בכל סתירה בין שפת הגוף למילים תהא ידה של שפת הגוף על העליונה והיא זאת שתשפיע יותר על המראיין אז.. שימו לב היטב לשפת הגוף שלכם בראיונות עבודה, מודעות היא מילת המפתח. ברגע שתהיו מודעים לדרך העברת המסרים שלכם, יהיה לכם קל יותר להמעיט בתנועות העשויות להזיק לכם בריאיון.

 

שב זקוף, מקד מבטך, תן חיוך והקשב – כיצד אתה יכול ללמוד לשלוט בשפה הלא מילולית ובכך לקדם את סיכויי הצלחת הריאיון. שפת הגוף שלנו מלווה את המסר הנאמר ועל כן, עליכם להראות כי היא תומכת ומחזקת אותו (רימן, 2008).

כמו שציינו כבר במאמר ההכנה לקראת ריאיון העבודה מומלץ שהופעתך כולה תהיה ראויה למעמד. הלבוש צריך להיות סולידי, נקי ומסודר, לא צועק ומצועצע וכמובן מתאים לתפקיד עליו אתה מתמודד. לדוגמא, במידה ומדובר בתפקיד בארגון חברתי או במגזר השלישי, אין צורך לבוא עם חליפה אך רצוי ללבוש בגדים אלגנטיים המשדרים כי אתה מעריך את העמותה אליה הגעת.

טיפ ראשון, דאג להקדים!
כאשר אתה מגיע לראיון עבודה, דאג להגיע כמה דקות לפני המועד בו נקבע הריאיון, הרציונל העומד מאחורי טיפ זה יהיה הזמן שיינתן לך להתבונן במשרד אליו זומנת ולנסות ללמוד על התרבות הארגונית והאווירה הקיימת במשרד. נתונים אלו עשויים ללמד אותנו משהו נוסף על המראיין ולהיות פתח ליצירת שיחה מקרבת ולמציאת נקודות דמיון. בני אדם נוטים להעסיק אנשים הדומים להם ועל כן, מציאת נקודות דמיון שכאלה, יכולות להועיל.

טיפ שני, כניסה "חלקה":
בתחילת ראיון נהוג לתת למראיין להגיש את ידו ללחיצת יד .במידה והוא לא עושה כך לא היינו ממליצות ליזום לחיצת יד. ישנם מראיינים אשר עשויים לפרש יוזמה של לחיצת יד כפלישה למרחב האישי, במידה והמראיין הגיש את ידו כדאי להשיב בלחיצת יד מלאה נחושה וללוות אותה במבט ישיר .

"תן חיוך, הכול לטובה":
כבר בכניסתך לחדר מומלץ להיכנס עם חיוך (לא מוגזם) אשר יעיד על אדם חיובי ועשוי להפעיל את אפקט המראה ולגרום למראיין לחייך אלייך בחזרה.

שמור על קשר עין:
עיניים הן כלי חשוב בראיון עבודה, לא סתם הן נקראות "ראי הנפש" ועל כן רצוי ליצור קשר עין עם המראיין, כבר עם כניסתך לחדר. יצירת קשר כין מעידה על ביטחון עצמי, אמינות, פתיחות, הקשבה, שמירה על פוקוס וריכוז – אני משדר דרך המבט עד כמה אני מעורב. ניתן גם להוסיף הנהון קל בראש המעיד על הקשבתך הפעילה בשיחה (הכט, 2010). שימו לב כי באם הבחנתי כי מדובר במראיין המשדר חוסר ביטחון, אל תנעצו מבט חודרני בצורה פולשנית על מנת שלא לגרום לצד השני לחוסר נוחות.

שימוש בידיים:
במהלך הריאיון הימנעו משילוב הידיים, תנוחה כזאת עשויה לרמוז על מופנמות. לדוגמא, באם הנכם מתמיינים לתפקיד בארגון חברתי רצוי להפגין פתיחות, יחסי אנוש ומוטיבציה (לא רק בשיח המילולי) ועל כן הימנעו מישיבה המשדרת חוסר הלימה עם המסר המילולי.

הקפידו שלא להשתמש בתנועות ידיים אגרסיביות מהירות מדי או מוגזמות וזכרו כי הישיבה המומלצת הינה בה הידיים מונחות על הירכיים באופן המשדר נינוחות ופתיחות ונינוחות.

כשמרואיין מרגיש שהריאיון הוא הזדמנות, שפת הגוף משדרת כאילו הוא רוצה לזנק קדימה. שמרואיין מעריך שיכולתו בעבודה טובה, שפת הגוף משדרת ביטחון. השתדלו לא להגיע לראיון בתחושה של לחץ והזדקקות – שפת הגוף שלכם עלולה לשדר זאת בפני המראיין.

קל להגיד, קשה ליישם?

נסה להסביר לעצמך כי באותה מידה שהארגון בוחן אותך, גם אתה בוחן אותו ובשל היתרונות והאיכויות שיש בך, כדאי לארגון להעדיף אותך על אחרים.

ולסיכום,

כאשר שפת גופך, המילים שלך וטון הדיבור שלך אומרים את אותו הדבר, אתה מייצר הלימה ומשדר אמינות וכדי לשכנע את המראיין היושב מולך, עלייך קודם כל להיות אמין (בותמן, 2010).הרושם הראשוני בתקשורת בין אישית הנו חשוב במיוחד כאשר מדובר בראיון עבודה, שמטבעו הנו מוגבל בזמן. שפת הגוף שלנו צריכה לשדר פתיחות, אופטימיות ומוטיבציה לקבלת התפקיד, מכאן זה שלך ולנו נותר להחזיק לך אצבעות!

 

 ריימן .ט'. (2008), שפת הגוף : איך להצליח במפגשים חברתיים ועסקיים, הוצאת אור - עם.

וונגרייט, ג' ר'. (1998). שפת גוף. ת"א: אור – עם.

הכט. פ' ע'. (2010). קול הגוף, מדריך מעשי להבנת שפת הגוף.

בותמן. נ'. (2010) "שכנע אותם ב- 90 שניות", אגם הוצאה לאור.