תומר סמרקנדי

תומר סמרקנדי - קרן אייסף

הרומן שלי עם קרן אייסף החל לפני כ-17 שנה, כסטודנט צעיר ממשפחה לא מבוססת כלכלית שהתקבל כמלגאי לתוכנית אייסף באוניברסיטה העברית.  מהר מאוד הבנתי כי מדובר בהרבה יותר מ"רק מלגה" ושם נחשפתי, כחלק מתוכנית ההכשרה של הקרן, לרמה גבוהה של מעורבות חברתית, חשיבה ביקורתית ופעולה לשינוי חברתי. במבט לאחור ניתן לומר כי המשך דרכי המקצועית הושפעה מהתהליך שעברתי בקרן אייסף ובחירתי להתקדם בארגונים הפועלים לטובת הציבור: קרן אייסף, רשת המתנ"סים, המגזר הציבורי ותפקידי כיום כמנכ"ל הקרן.

בסופו של דבר מדובר במעבר בין מגזרי, מהמגזר הציבורי למעשה למגזר השלישי, כלומר ממקום נוח , יציב ומבוסס למקום שבו יש יותר צורך במאבק על הישרדות. ספר לנו בבקשה מה הניע אותך לקחת את התפקיד:

אין ספק כי יש הבדל עצום בין המגזר הציבורי לעמותות אך לא רק מהפן של העדר משאבים. המגזר השלישי מתאפיין בהרבה יותר גמישות, פתיחות רבה יותר לשינויים ויכולת ליצור יוזמות ושותפויות בצורה מהירה וקלה יותר, וזאת בייחוד בהשוואה למשרדי ממשלה שלעיתים רבות מתאפיינים בבירוקרטיה וקושי לקדם תהליכים במהירות. עבורי הבחירה באייסף נובעת מההזדמנות להמשיך מסורת מכובדת בת 35 שנה של צמצום פערים תוך התחדשות ויצירת הזדמנויות לעשיה חברתית ושותפויות חדשות.

לאחר כניסתך לתפקיד – באילו אתגרים ומשימות אתה עסוק? ובמה זה תואם את ציפיותיך לפני הכניסה לתפקיד?

את האמת? אני מופתע ממידת האופרציה הארגונית שנדרשה ממני עם הכניסה לתפקיד: חברי עמותה וחברי וועד מנהל שהתחלפו, רשם העמותות, מורשי חתימה, חוזים ועוד ועוד. למעשה זו היתה תקופה שהוקדשה בעיקר לייצוב המערכת וכעת יש רוח גבית חזקה ועיקר המיקוד מופנה להערכת אפיקי הפעילות, בחינת הזדמנויות לשותפויות נוספות ופיתוח תהליך ההעצמה והמעורבות שעוברים הסטודנטים שלנו בקרן.

כמנכ"ל ארגון חברתי מוביל – אילו טיפים אתה יכול לתת למתעניינים בתפקידי ניהול בכירים במגזר השלישי?

במלוא הצניעות, אני חושב שעדיין מוקדם מדי עבורי לחלק טיפים בשלב זה. אני כן יכול להמליץ למי שעובד במגזר הציבורי או השלישי ועדיין לא התנסה במגזר הפרטי לעשות זאת – הן לצורך קבלת פרספקטיבה וקנה מידה להשוואה, הן לקבלת כלים שניתן לנצלם במגזרים אחרים והן לליבון עצמי של המקומות והתפקידים בהם אנו ממצים את עצמנו מבחינה אישית וארגונית.

מתאם מלווה ועדים מנהלים וועדות איתור של מלכ"רים בתהליכי מיון ואיתור לתפקידי מנכ"ל. לפרטים נוספים צרו קשר במייל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

טלפון:03-3730090/1/2  |    office@mitam-hr.org  |